Time35 TV’nin ve Radyo Çağrı’nın Televizyon Yayın lisansı yok Kaçak Yayın mı Yapıyorlar?

Web TV en basit anlatımla şahıs veya kurumların yaptıkları yayınlarını web sitesi, facebook veya youtube üzerinden tüm dünya ile paylaşmalarını sağlayan sistemdir.

Öncelikle bildiğimiz Geleneksel TV yayıncılığı ile Web TV yayıncılığını ana hatlarıyla kıyaslayalım. Günümüzde Televizyon yayıncılığının kitleleri etkileme değeri gittikçe azalmakta ama web tv – internet tvlerin etkileşime girdiği kitleler ise tam aksine gittikçe artmaktadır. Ayrıca web tv ye dünyanın her yerinden ulaşmak mümkün iken Normal kanallarda böyle bir şey mümkün değildir. Daha bunun gibi birçok fark sayılabilir ama Web tv ye (programlara) rtük yayın izni ve lisans şartı getirildi.

İnternet üzerinden yayın yapan time35 tv’nin lisans sorgulaması yapıldığı zaman lisans almadığı , Radyo Çağrı’nın ise sadece radyo lisansı aldığını ilgili web sitesinden görüntülüyoruz.

İnternet üzerinden Web TV formatında görsel bir şekilde yayın yapmak için önce RTÜK den izin alınması gerektiğini hatırlatır. Time35 TV ye ve Radyo Çağrı’ya bir atasözü olan “iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır” sözünü hatırlatmak isterim.

Eline 2 kamera alan az biraz bilgisayar programından anlayan kişilerin yeni uğraşı olan görsel tv yayıncılığı mantar gibi türedi.  Kendilerini bir anda televizyoncu füryasında bulan kişiler kendilerince sağa sola sataşarak bir kitle oluşturmaya çalışıyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir